Zjadł dławnicę
Akcesoria

Czy dławnicą kablową można się udławić?

Pamiętam historię człowieka, który zjadł Cesnę – lekko już podstarzały dziś Michel Lotito zaskakiwał swoją kreatywnością, a ilość metalu, który przepuścił przez swój żołądek jest po prostu zatrważająca. Ciekawe, czy ten sam człowiek byłby w stanie zjeść dławniki kablowe i jak różne typy materiałów wpłynęłyby na jego zdrowie? Wiemy przecież doskonale, że materiał dławnic jest różny (w zależności od zastosowania). O ile metal względnie bezpiecznie przelatuje przez układ trawienny, to chyba inaczej sprawa ma się z gumą? Zresztą – wymieńmy wszystkie typy dławnic kablowych i zastanówmy się, jak wpłynęłyby one na żołądek Michela.

Typy dławnic kablowych

Dławnice kablowe to popularne elementy przepustowe służące do zabezpieczenia kabli przed przerwaniem czy wyrwaniem z urządzenia elektrycznego. Jeśli chodzi o materiały, z których są wykonywane, zaliczamy do nich:

  • Gumę: rodzaj elsatomeru, zbudowany np. poliolefin. No i tutaj pytanie już do ekspertów od biologii, czy poliolefiny przypadkiem nie spowodowałyby u naszego bohatera poważniejszych reperkusji zdrowotnych.
  • Tworzywo sztuczne: kolejne wyzwanie. Zauważmy, że tworzywa sztuczne nadające się do spożycia są zupełnie innym gatunkiem od tych, używanych w warunkach przemysłowych. A zatem nie jestem przekonany, czy można byłoby takie produkty bezpiecznie pogryźć. Chyba nasz mistrz mógłby się tym udławić 🙂
  • Mosiądz niklowany: tutaj już lepiej, ponieważ mosiądz rzeczywiście jest dość obojętny. Natomiast co do niklu – jego jedzenie już nie jest specjalnie zdrowe, ale to też zależy od zawartości niklu w mosiądzu. Zresztą – związany nie stanowi większego zagrożenia. Gorzej z powłokami
  • Stal nierdzewna: chyba najbezpieczniejszy, najbardziej neutralny dla orgnizmu materiał.
  • Poliamid: w poliamidzie kryje się antymon i fungicydy, które mogą podrażniać układ oddechowy… ale tutaj również trzeba byłoby się zapytać eksperta o stabilność.

Zatem jak widzimy, nie wszystkie materiały są jednakowo bezpieczne. Jeżeli składałbym wyzwanie Panu Lotito, z pewnością wybrałbym dławnicę wykonaną z materiałów obojętnych, takich jak mosiądz niklowany czy stal nierdzewna. Przynajmniej tyle mógłbym dla niego zrobić…