dywan
Poradnik

Dywany wełniane czy jedwabne

Mając możliwość wyboru dywanu z najwyższej klasy zainteresowani zastanawiają się zazwyczaj pomiędzy dywanami wełnianymi a jedwabnymi, a często kaszmirowymi z detalami tkanymi z jedwabiu. W tym artykule porównamy zatem różne aspekty tych dwóch materiałów w kontekście wykorzystania do stworzenia dywanów.

Dywaniki jedwabne vs. Dywany wełniane  

W niektórych przypadkach dywan z wełny wysokiej klasy może być droższy i wytrzymalszy niż dywan jedwabny. Przy wyborze dywanu jako kupującego należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Trwałość: dywaniki wełniane są bardzo trwałe. Runa dywanu  grube i mocne oraz naturalnie odporne na zalanie i plamy. Dywan z wełny może trwać przez dziesięciolecia regularnego użytkowania. Dywaniki jedwabne są również trwałe, ale mniej niż wełna. Nie wytrzymają tego samego natężenia ruchu i są bardziej wrażliwe plamy powstałe po wylaniu płynów. Z tego powodu jedwab może być mieszany lub stosowany jako akcent z wełną na niektórych dywanach, aby podkreślić atrybuty obu włókien.

Wygląd: Wełna jest atrakcyjnym materiałem i bardzo dobrze utrzymuje barwniki, a wiele wełnianych dywanów jest bardzo pięknych. Niemniej jednak jest podobny do innych materiałów dywanowych. Natomiast jedwab jest poszukiwany ze względu na swoje wyjątkowe piękno. Materiał mieni się i jest bardzo przyjemny. Dywaniki jedwabne zazwyczaj oferują bardziej skomplikowane i niepowtarzalne wzory. A ich cena zaczyna się od kilkudziesięciu tysięcy złotych.


Pielęgnacja: Ponieważ dywaniki wełniane są trwałe, można je stosunkowo łatwo wyczyścić i należy je często odkurzać. Jeśli jest plama, możesz ją wyczyścić za pomocą detergentu. Dywaniki jedwabne wymagają jednak delikatniejszej pielęgnacji i nie należy ich czyścić gorącą wodą ani parą. W przypadku wysokiej jakości dywanów wełnianych i jedwabnych należy rozważyć skorzystanie z profesjonalnej usługi czyszczenia w celu uzyskania najlepszych rezultatów.

Koszt: Jak wspomniano, jedwab jest droższy niż wełna. Ceny można znaleźć na stronie https://www.millihome.pl/dywany-z-filcu. Nic dziwnego, że przekłada się to na koszt dywanu dla kupującego. Ponadto, ponieważ jedwabne dywany często są mają bardzo nieregularne i skomplikowane wzory, a są przy tym wykonywane zazwyczaj ręcznie, mogą być droższe. Oczywiście w dywanikach wysokiej klasy kunszt, pochodzenie i techniki są często ważniejsze niż materiał w określaniu kosztów.