Fakty i mity o więźbach dachowych

Fakty i mity towarzyszą nam w niemal każdej  dziedzinie życia. Nie ominęły one również branży budowlanej, a dokładnie tematu więźb dachowych. Budowa więźb dachowych dla wielu osób jest dość kontrowersyjna, równie wiele osób nieufnie podchodzi do tematu gotowych już konstrukcji drewnianych. Niemniej jednak coraz więcej osób wybiera tego typu rozwiązanie. Jakie fakty i mity możemy więc usłyszeć? 

Budowa więźb dachowych nie pozwala na budowę poddasza użytkowego 

Jest to oczywiście mit. Prefabrykowana więźba dachowa w żaden sposób nie ogranicza naszych możliwości konstrukcyjnych. Co więcej, więźba dachowa nie tylko pozwala nam na swobodną realizację założonych projektów, ale także daje możliwość wykorzystania poddasza czysto użytkowo – na sypialnię, pralnię lub gabinet. Wiązary mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, na przykład nie wymagają od nas stawiania słupów, przez co powstaje otwarta przestrzeń, idealna do zagospodarowania. W takim miejscu łatwo również poprowadzić instalacje, a strop betonowy może okazać się zbędny.  

Budowa i projektowanie więźb dachowych jest ekologiczne

Jest to niezaprzeczalny fakt. Nie sposób ukryć tego, że na tym wyborze środowisko zyskuje bardzo dużo. Już na etapie projektowym ucinane są zbędne odpady budowlane. Projekt zakłada obciążenia, wszelkie wymiary itd. – wszystko odbywa się za pomocą specjalnego programu. Dzięki takiej optymalizacji finalnego produktu znacznie zmniejsza się ilość śmieci, które powstałyby, gdyby konstrukcja była tworzona na placu budowy. Ograniczenia materiałów zbędnych szacuje się w granicach 20-40%. 

Więźby dachowe ograniczają nasze możliwości konstrukcyjne

Jest to ogromny mit. Więźby dachowe idealnie sprawdzają się w przypadku dachów dwu i wielospadowych, jednak obecne rozwiązania technologiczne pozwalają na wprowadzenie dowolnej geometrii więźb, przez co i nasze możliwości stają się o wiele większe. W rezultacie mogą powstać bardzo efektowne konstrukcje.

Informacje na temat jakim jest budowa i projektowanie więźb dachowych znajdziesz na stronie https://prodrew.pl/