Mechanika

Honowanie jednoprzebiegowe – na czym polega ten proces?

Szlifowanie jednoprzebiegowe odbywa się za pomocą diamentowego narzędzia szlifierskiego do wytaczania. Ten rodzaj narzędzia do honowania tworzy prosty, okrągły i nie stożkowy otwór w jednym przejściu narzędzia przez część.

Honowanie jednoprzebiegowe idealnie nadaje się do honowania otworów korbowych i krzywkowych silnika. Ponieważ rozmiar jest osiągany w jednym przejściu, w gotowej części nie ma wzoru kreskowania. Regulowane narzędzie jednoprzebiegowe rozszerza kamienie szlifowane stożkiem podobnym do standardowego oprzyrządowania. Jednak kamienie nie są rozszerzane i chowane, jak w przypadku zwykłego honowania. Kamienie są tylko rozszerzane, aby osiągnąć rozmiar. Inną różnicą jest to, że narzędzie do szlifowania jest dłuższe niż standardowe narzędzie, a super ścierna powłoka ma długość narzędzia. Jednoprzebiegowy jest zwężany na około siedem cali i ma końcowy przekrój wielkości 2,5 cala. Zobacz zdjęcie na następnej stronie. Narzędzie jednoprzebiegowe nie ma rozszerzenia w trakcie obróbki, maszyna musi zostać zatrzymana, aby wyregulować narzędzie.

Ograniczenia dla honowania jednoprzebiegowego

Proces honowania jest ograniczony co do rodzajów i objętości materiałów, które można usunąć. W szczególności rozmiar i objętość usuwanych wiórów nie może być większa niż wolna przestrzeń między super ściernymi ziarnami na tulei narzędziowej. Jako taki, proces honowania jednoprzebiegowego najlepiej nadaje się do operacji honowania, które wytwarzają stosunkowo niewielką ilość wiórów, takich jak otwory przerywane lub krótkie. Jest najbardziej skuteczny (ale nie tylko) w honowaniu żeliwa i sproszkowanych metali.

Maszyny do honowania – sklep internetowy


Zastosowania, które wymagają szlifowania długich materiałów, małych ilości i / lub wymagające usunięcia dużej ilości materiału, nie są najlepszymi częściami do honowania jednoprzebiegowego. Można je raczej najlepiej podawać za pomocą konwencjonalnego honowania udarów. W wielu przypadkach konwencjonalne honowanie udarowe może również zapewnić doskonałą geometrię wymiarową dla tego rodzaju zastosowań. Na http://honowanie.com/ znajdziemy sprzęt oraz profesjonalne porady w zakresie honowania i dobrania odpowiednich maszyn.