butla
Instalacje Poradnik

Jak często nabijać butle gazowe?

Butla gazowa to często wykorzystywane źródło energii w wielu gospodarstwach domowych. Jest używane do zasilania kuchenek lub w celu ogrzewania. Posiadając butlę gazową powinno się regularnie nabijać ją i poddawać legalizacji.

Butle gazowe – na co zwrócić uwagę?

Butle gazowe najczęściej wypełnione są propanem i butanem. Przepisy ściśle określają, w jakich budynkach możemy zastosować butle. Oprócz kamienic i starego budownictwa, butle gazowe mogą być stosowane w budynkach wielorodzinnych do 12 metrów lub tam gdzie mamy cztery kondygnacje. Niedozwolone jest łączenie ogrzewania z sieci miejskiej wraz z ogrzewaniem butlą gazową. W zależności od potrzeb, na rynku możemy znaleźć butle gazowe 3 – 5 kg, które są idealne w trakcie podróżowania; butle gazowe do 11 kg – przeznaczone dla gastronomii lub domu; a także butle gazowe 33 kg, które mogą posłużyć do ogrzewania wody.

Pamiętaj, że butla gazowa powinna być kupiona z pewnego i legalnego źródła. Należy sprawdzić czy posiada odpowiednie plomby i oznaczenia. W środku butli znajduje się gaz pod wysokim ciśnieniem, dlatego powinna być ona wyposażona w wygodny uchwyt. Butla gazowa powinna być przechowywana w zacienionym miejscu, jak najdalej od źródeł ciepła. Zawsze należy ustawiać ją w pionie.

Nabijanie butli gazowej

Butle gazową nabija się kilka razy w roku. Lepiej robić to rzadziej z uwagi na kwestie ekonomiczne. Butla musi być wymieniona przez dostawcę w legalnym miejscu. Będzie miał wówczas pewność, że wszystkie środki bezpieczeństwa będą zachowane. Oprócz nabijania butli ważna jest również jej legalizacja. Jak wygląda? Początkowo płuka się wnętrze całej butli, a następnie wykonuje się próbę wytrzymałościową pozwalającą określić czy nie występują jakieś usterki.

Więcej informacji znajdziesz na: https://pol-poz.pl/nabijanie-naprawa-butli-gazowych-co2.