Poradnik

Kamień w ogrodzie — tak czy nie?

Kamień w ogrodzie zyskuje swoim zwolenników i z roku na rok jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Nie ma co się dziwić, w końcu ten materiał stanowi przepiękną dekorację, a dzięki niemu każdy domowy ogród nabiera szczypty elegancji.

Czy rzeczywiście to dobry pomysł? Jakie rodzaje kamienia można zastosować w ogrodzie? Tego dowiesz się z naszego najnowszego wpisu.

Czy warto wybrać kamień do ogrodu?

Zdecydowanie tak! To ponadczasowe rozwiązanie, które ma mnóstwo zalet. Materiał, niezależnie od tego, w jaki sposób go użyjesz w ogrodzie, przyciąga uwagę oraz dodaje przestrzeni elegancji i szyku. Jakby tego było mało, roślinność na tle kamienia naturalnego prezentuje się niezwykle atrakcyjnie.

Pisząc o kamieniu naturalnym, nie można zapomnieć o jego odporności na zabrudzenia i wytrzymałości. Dzięki temu masz pewność, że kamień w ogrodzie będzie służył Ci przez długie lata, więc śmiało go możesz wykorzystać przy elementach elewacyjnych.

Zanim przejdziemy do rodzajów kamienia i pokażemy Ci, jak go wykorzystać w ogrodzie, chcemy Ci wspomnieć o środkach do pielęgnacji kamienia. Aby materiał był trwały przez długi czas i nie stracił na swoim wyglądzie, warto zainwestować w chemię do kamienia, którą znajdziesz w Kam-Chemii https://kamchemia.pl/.

Różne typy kamienia

Możemy wyróżnić różne typy kamienia ze względu na ich zastosowanie. W pierwszej kolejności należy wymienić kamień nawierzchniowy, który występuje w dwóch postaciach – luźnej oraz utwardzanej. Ten pierwszy rodzaj to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Wykorzystuje się go do wyścielania rabat, ścieżek, półek czy skalniaków. Z kolei kamień utwardzany najlepiej sprawdza się przy ścieżkach, chodnikach, podjazdach.

Kolejnym typem kamienia jest kamień wykorzystywany do elewacji, czyli ozdabiania ścian budynków, ogrodzeń albo murków oporowych. Ostatnim rodzajem, o którym chcemy wspomnieć, są bryły i głazy.

Kruszywa w ogrodzie

W ogrodach często wykorzystywanym materiałem są kruszywa mineralne. Wymienić wśród nich można kruszywa naturalne powstałe w wyniku obróbki (pod postacią przesiania lub płukania) głazów narzutowych, piasków pochodzenia polodowcowego lub żwirów.

Kolejnym rodzajem są kruszyw łamane. Te z kolei powstają w wyniku rozdrobnienia skał, na przykład bazaltowych i granitowych. W taki sposób powstaje między innymi kliniec, grys, kamień łamany czy miał kamienny.