Butle gazowe
Instalacje

Kiedy wymienić i nabić butlę gazową?

Butle gazowe są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu jeżeli są regularnie naprawiane oraz nabijane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Rodzaje butli gazowych

Butla wypełniona jest wewnątrz gazem pod dużym ciśnieniem. Najczęściej wykonywane są one ze stali nierdzewnej lub aluminium, które gwarantują większą wytrzymałość. W zależności od stanu skupienia w jakim znajdują się substancje, możemy wyróżnić: butle na substancje w stanie gazowym, butle na substancje w stanie ciekłym, na substancje rozpuszczone oraz na substancje o obniżonej temperaturze i podwyższonym ciśnieniu.

Nabijanie butli gazowych

W zależności od rodzaju nabijanie czy naprawa butli gazowej wygląda inaczej. Na rynku dostępne są butle jednorazowe oraz te wielokrotnego użytku. Butle jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje nie nadają się do ponownego nabicia. Należy je wymienić po wykorzystaniu całej zawartości. Większe zbiorniki, które są wielorazowego użycia należy cyklicznie oddawać do nabicia. Naprawa butli gazowej lub jej ponowne nabicie jest możliwie w momencie gdy pozwala na to stan techniczny.

Bezpieczeństwo użytkowania butli gazowych

Żeby mieć pewność, że użytkowana przez nas butla gazowa jest bezpieczna, należy przede wszystkim kupować ją w sprawdzonym miejscu, gdzie mamy gwarancję oryginalności produktu. Butle gazowe nie powinny być również rozstawiane w pobliżu nasłonecznionych i ciepłych miejsc. Bieżące nabijanie oraz naprawa butli gazowych pozwala na bezawaryjne i bezpieczne korzystanie z produktu. Legalizacja i nabijanie butli gazowej polega na wypłukaniu butli, a następnie przeprowadzeniu próby wytrzymałościowej, która pozwoli ocenić jej stan techniczny. Legalizacja odbywa się co 10 lat, a data kolejnej umieszczana jest na tabliczce znamionowej. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://pol-poz.pl/nabijanie-naprawa-butli-gazowych-co2.