Instalacje

Konstrukcja i rodzaje zaworów elektromagnetycznych – najważniejsze informacje w pigułce

Zawory elektromagnetyczne

Elektrozaworami określamy te urządzenia, które wykonują te same zadanie, co tradycyjne zawory – czyli zajmują się sterowaniem przepływem medium w konkretnej instalacji. Zawór elektromagnetyczny, podobnie jak te standardowe, otwiera i blokuje możliwość przepływu przez siebie danych substancji, które ze względu na rodzaj instalacji mogą być różnego rodzaju, ale wyłącznie w postaci ciekłej lub gazowej. Zupełnie inaczej sprawy się mają, jeśli chodzi o to, w jaki sposób dochodzi tutaj do sterowania. Właśnie pod tym względem elektrozawory różnią się od tych tradycyjnych zaworów. Zawory elektromagnetyczne są sterowane za pomocą cewki elektromagnetycznej, która zmienia położenie zaworu – blokuje go bądź otwiera na medium. Jak to właściwie działa? Kiedy użytkownik wprawi cewkę w ruch – pojawia się pole magnetyczne, przez które wędruje przepływ prądu. Pole zaś przyciąga rdzeń bądź ruchomą kotwicę do ogranicznika. Natomiast gry prąd znika, mamy również do czynienia z zanikiem pola elektromagnetycznego, a rdzeń powoli wraca do swojej pierwotnej pozycji wyjściowej.

Konstrukcja

Jeśli chodzi o konstrukcję zaworów elektromagnetycznych, przy wyborze odpowiedniego urządzenia do naszych potrzeb powinniśmy wziąć pod uwagę parametry i zastosowanie, gdyż właśnie to jest najważniejsze. Jednym z takich czynników jest przystosowane medium, jakie może przez niego przepływać. Kiedy już to ustalimy, powinniśmy przyjrzeć się dokładnie właściwościom konkretnego urządzenia, z czego został wykonany, jakie są rodzaje jego przyłączenia, zakres ciśnień, średnia, pobór mocy, napięcie zasilacza, dopuszczalne temperatury, uszczelnienia, a także to, w jakim czasie dochodzi do całkowitego zamknięcia oraz otwarcia zaworu.

Typy 

Kiedy mówimy o typach zaworów elektromagnetycznych – możemy wyróżniać konkretne modele biorąc pod uwagę różne czynniki oraz ich właściwości i zastosowanie. Istotny jest między innymi rodzaj medium, jakie przez niego przepływa. Biorąc to pod uwagę możemy wspomnieć o zaworach do wody, oleju, gazu, pary wodnej, tlenu czy powietrza. Możemy wyróżnić także elektrozawory ze względu na sposób działania – bezpośredni lub z serwowspomaganiem albo serwosterowaniem. Istotna może być dla nas także ilość dróg – jedna, dwie, trzy czy więcej itd. Więcej na temat zaworów elektromagnetycznych można znaleźć na: http://www.zawory.com.pl/zawory-elektromagnetyczne,z,29.html.