Przekładnie mechaniczne w spychaczu

Maszyny budowlane i ich serwisowanie

Maszyny budowlane niewyobrażalnie przyspieszyły pracę nad budową zarówno dróg, jak i budynków mieszkalnych. Podczas wielogodzinnej pracy są one mocno eksploatowane i tak jak każda maszyna z czasem ulegają zniszczeniu. Konieczne są wtedy prace serwisowe, jak je przeprowadzać i dlaczego jest to tak istotne?

Jakie maszyny spotkamy na budowie?

Człowiek stworzył wiele różnego rodzaju maszyn budowlanych. Wysoko zaawansowana technologii pozwala na tworzenie maszyn w pełni zautomatyzowanych. Ze względu na zakres prac możemy kilka rodzajów maszyn:

  • do ziemnych prac,
  • do wyrównywania gruntu,
  • do robót drogowych,
  • nawadniające,
  • do betonu,
  • do prac palowych,
  • do zbrojenia,
  • do podnoszenia.
  • do podnoszenia.

Właściwa eksploatacja to mniejsza częstotliwość prac serwisowych

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Takie powiedzenie zna każdy, jednak nie każdy wprowadza go w życie, a przecież właściwa eksploatacja maszyny budowlanej może przynieść wiele korzyści. Począwszy od tej, że prace serwisowe będą wtedy wykonywane rzadziej. Oczywiście nie chodzi tu o prace polegające na wymianie oleju, bo je powinniśmy wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta. Jest to określone najczęściej w instrukcjach, ale o prace serwisowe wynikające z większych uszkodzeń, którym mogłoby się zapobiec właściwą eksploatacją.

Co kryje się jednak pod pojęciem właściwej eksploatacji? Właściwa eksploatacja to wykorzystywanie maszyny zgodnie z jej przeznaczeniem oraz przestrzeganie zaleceń producenta np. co do czasu pracy (aby uniknąć przegrzania silnika), ale także np. do czyszczenia maszyny, właściwej konserwacji, wymiany płynów, olejów itp. Te kwestie wpływają na to jak długo posłuży nam silnik w naszej maszynie oraz inne podzespoły.

Więcej na temat wagi odpowiedniego serwisowania dowiesz się na stronie https://deutz-sklep.pl/serwis-silnikow-deutz/

Co stanie się, gdy zaniechamy serwisu albo przeprowadzą go niekompetentne osoby?

W sytuacji, gdy w odpowiednim momencie zaniechamy serwisu maszyny, prawie na pewno dojdzie do jej większej awarii, która unieruchomi maszynę na dłuższy czas. Takie sytuację powodują najczęściej w konsekwencji opóźnienia w pracy, co znowu skutkuje pogorszeniem wizerunku w oczach zleceniodawcy. Serwis przeprowadzony przez niewłaściwe osoby i samozwańczych mechaników ma jeszcze gorsze skutki, bowiem może narazić osoby trzecie na uszczerbek na zdrowiu.