Śruby i nakrętki trapezowe

Nakrętki trapezowe w pigułce

Nakrętki trapezowe to podstawowe elementy w wielu mechanizmach. Trzeba bowiem pamiętać, że przenoszą siłę w obu kierunkach. Warto zwrócić uwagę, że nakrętki trapezowe ściśle współpracują ze śrubą o gwincie trapezowym, ponieważ są od siebie zależne. Jaką mają budowę i gdzie warto je zamówić? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Nakrętki trapezowe – cechy charakterystyczne

Nakrętki trapezowe posiadają także gwint trapezowy co też zapewnia nośność i dokładność podczas przenoszenia siły. Zastosowanie zaawansowanej technologii oraz nowoczesnych materiałów w produkcji nakrętek umożliwia korzystanie z nich nawet w niekorzystnych warunkach. Obecnie dostępne są na rynku nakrętki trapezowe, które można wykorzystywać w środowiskach o dużym zapyleniu oraz wilgotności. Główną cechą charakterystyczną jest fakt, że nakrętki trapezowe najczęściej produkowane są ze stali, brązu a nawet z mosiądzu.

Nakrętki trapezowe – rodzaje, budowa, materiały

W dobie rewolucji przemysłowej możemy wyróżnić nakrętki trapezowe brązowe, z kołnierzem, stalowe, mosiężne, nierdzewne, czy też z tworzyw sztucznych. Dwa pierwsze rodzaje nakrętek są odporne na czynniki zewnętrzne i charakteryzują się świetnymi właściwościami ślizgowymi.
Z pewnością warto zwrócić uwagę, że wykazują dużą odporność na długotrwałe i regularne użytkowanie. Dlatego dobierając nakrętki należy zwrócić uwagę na warunki pracy oraz dokładność wykonania. Ważne jest także wymiarowanie, tak zwana gładkość materiału oraz tarcie. Nakrętki stalowe wykorzystuje się w nieinwazyjnym środowisku. Pozwalają one przenosić duże siły nośne a także współgrają z prętami trapezowymi. Dzięki temu zużycie całego podzespołu jest mniejsze. Z kolei nakrętki z gwintem trapezowym z tworzyw sztucznych znajdują swoje zastosowanie przy trudnych warunkach pracy, gdzie nie ma możliwości smarowania śrub oraz nakrętek a także tam gdzie występuje agresywne środowisko pracy. Nakrętki trapezowe nierdzewne są odporne na korozję i bardzo wytrzymałe. Zamówić je można ze sklepu internetowego Polmech, który specjalizuje się w dostarczaniu elementów maszyn.

Przydatne informacje możesz znaleźć na stronie internetowej: https://e-srubytrapezowe.pl/109-nakretki-trapezowe-6-cio-katne-nierdzewne