Instalacje

Oświetlenie sklepów spożywczych – na co zwrócić uwagę?

Oświetlenie sklepów spożywczych i powierzchni handlowych to element, od którego współzależna jest ekspozycja mająca z kolei bezpośredni wpływ na sprzedaż towarów, jest on więc niezbędny i pełni niezwykle ważną funkcję. Właściwe oświetlenie to ten czynnik w wystroju wnętrza, który nie spełniając swoich funkcji może sprawić, że Twój sklep nie będzie przynosił zysku. Z tego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę podczas planowania oświetlenia sklepów spożywczych oraz jak prawidłowo oświetlać przestrzenie handlowe.

Oświetlenie sklepów spożywczych – zakres barw

Światło mogą opisać takie wartości jak moc, barwa oraz natężenie – każda z nich jest niezwykle istotna z punktu widzenia właściwej ekspozycji towarów i produktów. Odpowiednia barwa sprawia, że produkty wyglądają świeżo i zachęcająco – w przypadku gdy ta jest źle dobrana może dojść do sytuacji, w której klienci wychodząc ze sklepu będą odnosić wrażenie, że oferowane w nim produkty odbiegają jakościowo od tych dostępnych u konkurencji. Przyjmuje się, że dla kolejnych grup produktów najwłaściwsze jest oświetlenie sklepów spożywczych o następujących barwach:
– różowej dla artykułów mięsnych,
– żółtej dla serów,
– niebieskiej dla owoców morza i ryb,
– białej dla nabiału.
Równie istotne są barwa i natężenie, które mogą skutecznie oślepić klientów i w efekcie budzić zbyt duży dyskomfort w związku z czym ci niechętnie będą wracać do źle oświetlonego sklepu.

Modernizacja oświetlenia sklepów spożywczych

Zdarza się, że właściciele sklepów decydują się na wymianę żarówek lub opraw we własnym zakresie co ma pozwolić na dodatkową oszczędność. Niestety działanie takie przysporzyć może naprawdę wielu problemów poczynając od niedoświetlenia produktów, w wyniku wymiany halogenów na świetlówki ledowe o różnym kącie padania i mocy, aż po uszkodzenia mechaniczne całego systemu oświetleniowego wymagające naprawy przez specjalistów.

Oświetlenie w sklepie spożywczym

Niektóre z produktów zasługują na wyróżnienie – jednym ze sposobów, żeby zwrócić na nie uwagę konsumentów jest oświetlenie akcentujące – często punktowe, padające bezpośrednio na artykuł, który jest najważniejszym spośród znajdujących się w danej witrynie lub na konkretnym regale. Oświetlenie akcentujące może pełnić swoją funkcję jedynie wtedy, gdy zachowane są właściwe proporcje pomiędzy nim a światłem ogólnym. Z ofertą lamp i oświetlenia sklepów spożywczych, które pomogą Ci spełnić wymogi właściwej ekspozycji, zapoznać się możesz na stronie http://www.tarpom.com.pl/oswietlenie.