sygnalizator w systemie ssp ppoż
Bezpieczeństwo

Producenci sygnalizatorów PPOŻ

Istotnym, jak nie najistotniejszym elementem system SSP są sygnalizatory. W sklepach z tak specjalistycznym sprzętem znajdziemy modele optyczne, akustyczne, głosowe i o łączonej funkcjonalności, jak np. optyczno-akustyczne. Jakiego producenta sygnalizatory kupić kiedy chcemy mieć pewność, że spełnią one swoje zadanie, jeżeli zajdzie taka konieczność i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Na te pytania odpowiemy w tym artykule!

Rodzaje sygnalizatorów w ofercie producentów systemów SSP

Pośród sygnalizatorów można wskazać 3 główne rodzaje sygnałów jakie wykorzystują, tj. optyczny, akustyczny i głosowy. Oprócz sygnalizatorów wykorzystujących tylko jeden nośnik sygnału, na rynku wyróżnić możemy modele zawierające funkcjonalność dwóch sygnalizatorów jak np. akustyczno-optyczny, głosowo-akustyczny. Sygnalizatory wykorzystujące dwa typy przekazu tj. wizualny i dźwiękowy mogą dotrzeć do osób, które nie są w stanie ze względu na swoją niepełnosprawność odebrać, któregoś z sygnałów. Przykłady sygnalizatorów ze wszystkich wymienionych typów znajdują się pod adresem: https://www.fonex.pl/kategorie/w2-sygnalizatory-i-osprzet-p-poz-176.html

Producenci sygnalizatorów PPOŻ do systemów SSP

Pośród najpopularniejszych producentów tego typu specjalistycznych urządzeń wyróżnić możemy przede wszystkim W2 oraz Satel. Pierwszy z nich zajmuje się również prowadzeniem laboratoriów, w których wykonuje badania EMC, termiczne, klimatyczne i inne. W2 w swojej ofercie posiada sygnalizatory akustyczne, głosowe, akustyczno-optyczne, optyczne. Satel w swojej ofercie sygnalizatorów posiada nieco mniej modeli, gdyż w produkuje głównie sygnalizatory akustyczne.

Na co zwrócić uwagę kupując sygnalizator PPOŻ?

Sygnalizatory powinny spełniać wszystkie niezbędne normy. Przykładowo dla sygnalizatorów wykorzystujących światło jest to m.in. PN-EN 54-7:2002. Konieczność spełniania określonych norm, aby produkt był dopuszczony do sprzedaży określają stosowne ustawy i rozporządzenia, takie jak: ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. 2009, Nr 178, poz. 1380 z późn. zm.) czy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie wykazu wyrobów służących zapewnieniu bezpieczeństwa publicznego lub ochronie zdrowia i życia oraz mienia, a także zasad wydawania dopuszczenia tych wyrobów do użytkowania.

Sygnalizator sam w sobie nie jest jednak urządzeniem samodzielnym. Musi być on połączony z centralą, a stworzenie odpowiedniego systemu powinno być przeprowadzone przez doświadczoną firmę.