Przekładnie zębate

Przekładnie zębate w pigułce


W obecnym świecie nie wyobrażamy sobie funkcjonowania bez pojazdów ani maszyn. Niemniej jednak nie zastanawiamy się jak są zbudowane i na czym opiera się ich praca. Okazuje się, że duża część pojazdów opiera swoją pracę na działaniu kół zębatych. Co to oznacza i co należy o nich wiedzieć? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Koła zębate a przekładnie – podstawowe różnice

Koła zębate to okrągłe dyski, które charakteryzują się specyficznymi wyżłobieniami. Zęby te mogą mieć różne kształty, ale zawsze umieszczone są w równych odstępach od siebie. Z kolei koła zębate przenoszą ruch obrotowy dzięki czemu pojazd może się poruszać.
Z kolei przekładnia to komplet co najmniej dwóch kół zębatych. Dzięki czemu jedno koło napędza drugie przez wzajemne zazębianie się. Dzięki temu powstaje mechanizm przekładni mechanicznej.

Przekładnie zębate – rodzaje

Przekładnie zębate stosuje się w różnych obszarach techniki. Dlatego też istnieje kilka rodzajów, między innymi:

– przekładnie zewnętrzne i wewnętrzne ze względu na usytuowanie zębów,
– jednostopniowe i wielostopniowe ze względu na liczbę par kół zębatych, które uczestniczą w ruchu,
– obrotowe posiadają w budowie dwa koła zębate, w liniowych występuje jedna listwa zębata,
– walcowe, stożkowe i hipoidalne.

Przekładnie zębate od STM Polska

STM Polska od wielu lat produkuje przekładnie mechaniczne z najwyższej jakości materiałów. Dzięki temu są one niezawodne i posłużą przez wiele lat. Warto zauważyć, że firma ta posiada szeroką ofertę przekładni mechanicznych. Wśród których można wymienić: przekładnie walcowe, planetarne, ślimakowe walcowo-stożkowe, motoreduktory i wiele więcej. Z kolei wysoko wykwalifikowani specjaliści pomogą w doborze i zaproponują niestandardowe rozwiązania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej szczegółów koniecznie zajrzyj na stronę internetowa pod linkiem: http://przekladnie-mechaniczne.pl/przekladnie-walcowo-stozkowe/