Poradnik

Śrutownica – najważniejsze informacje

Śrutownica to jedna z maszyn intensywnie wykorzystywana podczas obróbki metali takich jak miedź, cynk, aluminium, stal czy też ich stopy. Dowiedz się na czym opiera się zasada działania śrutownicy oraz w jaki sposób należycie dbać o te urządzenie aby posłużyło ono jak najdłużej.

Czym jest śrutownica?

Śrutownica to urządzenie wykorzystywane przez przemysł odlewniczy, budowlany a także ciężki. Przeznaczone jest ono do dokładnej obróbki metali niezbędnych do wytwarzania dóbr wykorzystywanych w tych branżach oraz trafiających na rynek w formie finalnych produktów. Śrutownica to maszyna wyrzucająca z siebie pod dużym ciśnieniem drobny, twardy materiał, który profesjonalnie nazywany jest śrutem lub ścierniwem. Zasada działania tego urządzenia opiera się na pędzie i sile tarcia, która powstaje w wyniku uderzenia śrutu lub ścierniwa o oczyszczaną z jego pomocą powierzchnię metalową. Określone rodzaje ścierniw lub śrutów pozwalają również urządzeniu, którym jest śrutownica, nadanie określonej faktury poddawanemu obróbce materiałowi.

Śrutownica – rodzaje

Każda z branży wykorzystujących śrutownice charakteryzuje się określonymi potrzebami co sprawia, że koniecznym było stworzenie tych urządzeń w różnych wariantach. Do najczęściej spotykanych rodzajów śrutownic należą:
– śrutownica zawieszkowa,
– śrutownica wirnikowa,
– śrutownica wsadowo-nieckowa,
– śrutownica przelotowa.
Różnią się one między sobą budową a także modelem pracy w związku z czym z pomocą określonych z nich możliwym jest oczyszczenie form, na których obróbkę nie pozwalają pozostałe. Specyficznym rodzajem jest chociażby komora śrutownicza, która jako jedyna pozwala na dokładne oczyszczenie wąskich i walcowych elementów takich jak druty i pręty.

Jak dbać o śrutownice?

Śrutownice to maszyny, które poddawane są niezwykle intensywnej eksploatacji a od ich działania nierzadko zależne są możliwości wytwórcze całego przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego śrutownice to urządzenia, które powinny być poddawane regularnym przeglądom technicznym oraz serwisowaniu. To również działanie, którego wymagają przepisy bezpieczeństwa. Metaltech Serwis to zakład specjalizujący się w renowacji, serwisowaniu oraz naprawie urządzeń wykorzystywanych w przemyśle. Dodatkowo Metaltech Serwis sam zajmuje się obróbką metali co sprawia, że jego zespół posiada kompleksową wiedzę z zakresu urządzeń takich jak śrutownice, tokarki i szlifierki. Sprawdź możliwości metaltech Serwisu na stronie https://metaltech-serwis.pl/?mod=45.