Poradnik

Usługa śrutowania i co trzeba na jej temat wiedzieć?

Słysząc śrutowanie wielu przychodzi zapewne skojarzenie związane z obróbką metali – powszechną jednak nie jest wiedza na temat czego na czym usługa śrutowania lub śrutowanie samo w sobie polega. W tym artykule omówione zostaną podstawowe zagadnienia związane z usługą śrutowania a także odpowiemy na pytania takie jak: czy jest jakakolwiek różnica pomiędzy śrutowaniem a piaskowaniem?

Śrutowanie czy piaskowanie?

Śrutowanie jest pojęciem tożsamym z piaskowaniem. Są to dwie nazwy na jeden proces polegający na efektywnym oczyszczeniu powierzchni metalowej, która ma zostać poddana obróbce. Do tego celu wykorzystywane są drobne materiały o właściwościach ściernych, które fachowo nazywane są ścierniwami. Zastanawiającym jest w jaki sposób drobiny materiałów są w stanie oczyścić metale o dużej trwałości (takie jak np. stal)? Śrutowanie odbywa się przy wykorzystaniu strumienia cieczy lub powietrza pod wysokim ciśnieniem, to w nich zawarte jest ścierniwo, które uzyskuje bardzo dużą prędkość i energię kinetyczną, w wyniku których ścierniwo, po kontakcie z oczyszczanym materiałem, usuwa z niego zabrudzenia.

Śrutowanie – zagrożenia

Śrutowanie to proces, który nierzadko odbywa się z wykorzystaniem drobnych, pylastych materiałów takich jak np. piasek, od którego wzięła się nazwa piaskowanie. W związku z dużym ryzykiem dostania się drobinek ścierniwa do płuc osoby zajmujące się śrutowaniem przy użyciu śrutownic manualnych są zobowiązane do właściwej ochrony zarówno ust, nosa jak i reszty twarzy oraz ciała (odbijające się od oczyszczanej powierzchni ścierniwo może nie tylko przedostać się do płuc w wyniku czego rośnie prawdopodobieństwo zachorowania na pylicę, ale również ma dużą prędkość w związku z czym jego kontakt ze skórą może być podrażniający i nieprzyjemny). Przez wzgląd na powyższe nie poleca się samodzielnego śrutowania stali lub innych elementów metalowych.

Usługa śrutowania – na  czym polega?

Usługa śrutowania to nic innego jak zamówienie piaskowania u fachowców z branży metalurgicznej, którzy dopilnują, żeby oczyszczone elementy zachowały swoje właściwości techniczne a przy tym doskonale się prezentowały. Usługa śrutowania nie zawsze jest tanim przedsięwzięciem – jej cena w dużym stopniu zależy od tego jak duży element oraz jak wiele części, prefabrykatów lub akcesoriów metalowych będzie poddawanych obróbce. Usługa śrutowania obejmuje nie tylko konstrukcje hal ale również oczyszczanie metalu przed obróbką CNC. Z usługą śrutowania oferowaną przez specjalistów z branży metalurgicznej Metaltech-Serwis zapoznasz się na stronie https://metaltech-serwis.pl/?mod=47.