obróbka CNC, wypalanie blachy
Instalacje

Wypalanie i cięcie blach – obróbka CNC

Wypalanie i cięcie blach to tożsame pojęcia – obydwa oznaczają pokonanie spójności materiału, którym jest blacha. Wyróżnia się kilka metod wypalania blach a czynnikami determinującymi wybór jednej z nich są: rodzaj blachy, jej grubość, projekt, który jest realizowany oraz rezultat jaki pragniemy osiągnąć.

Wypalanie laserowe

Laserowe cięcie blachy to proces, w trakcie którego skupiona na niewielkiej jej powierzchni wiązki laserowej. Wiązka ta pozwala na jednoczesne topienie i odparowywanie lub  stopienie modyfikowanego materiału. W trakcie laserowego cięcia wykorzystywany jest gaz chłodzący, który działa z wiązką laserową współosiowo wydmuchując powstające w trakcie wypalania produkty uboczne. Nie jest to najszybszy spośród sposobów obróbki metali jednak gwarantuje dużą precyzję wykonanego produktu dzięki wyraźnemu konturowi i gładkim krawędziom. Do innych zalet tej metody należy powtarzalność i automatyczność procesu a także wysoka efektywność związana z maksymalnym wykorzystaniem dostarczonego do obróbki materiału.

Wypalanie gazem

Jest dziś najstarszą jednak wciąż najpopularniejszą techniką cięcia blachy – za największą jej zaletę uważa się możliwość obróbki nawet bardzo grubych blach (aż do 300 mm!). Proces obróbki polega w tym przypadku na podgrzaniu materiału do bardzo wysokiej temperatury co umożliwia następnie jego spalanie w obrębie wyznaczonej trajektorii. Metoda ta wiąże się z powstawaniem płynnych tlenków, za których usunięcie odpowiedzialny jest strumień gazowy pod dużym ciśnieniem. Właściwe ustawienie palnika tlenowego daje możliwość uzyskania bezkompromisowo prostopadłej powierzchni cięcia w wyniku czego blacha może zostać wykorzystana bez konieczności dalszej obróbki. Do zalet tej metody zalicza się bardzo dużą wydajność, idącą z wykorzystaniem kilku palników tlenowych, a także niską cenę materiałów eksploatacyjnych.

Wypalanie plazmą

Alternatywą dla powyższych technik wypalania blachy jest cięcie w wykorzystaniem łuku plazmowego powstającego między materiałem i elektrodą. Proces ten polega na topieniu i kolejno wyrzucaniu metalu ze szczeliny cięcia. Z metody tej korzysta się w przypadku cienkich i miękkich blach (pomiędzy 6-40 mm grubości). Za największą zaletę tej metody uznaje się wykorzystanie dużej prędkości strumienia, która pozwala na szybsze, w porównaniu do wcześniej przedstawionej techniki gazowej, wycinanie. Dodatkowo wypalanie plazmą cechuje się również niewielką szczelin. Należy mieć jednak na uwadze, że jakość krawędzi w przypadku korzystania z tej techniki obróbki blachy nie jest tak wysoka jak w przypadku cięcia laserowego czy gazowego co wiąże się z koniecznością dalszej obróbki czyli szlifowaniem i polerowaniem.

Specjalistami w zakresie wypalania i cięcia blach jest zespół Metaltech Serwis, który chwali się kultywowaniem wieloletniej tradycji zakładu Technical Nowa Sól.