Garaż
Poradnik

Z czego budowane są garaże wolnostojące?

Najczęściej garaż wykonywany jest z materiału z którego zbudowany został dom. Jeżeli jednak planujesz te dwie inwestycje osobno, dowiedz się z jakiego materiału najlepiej skorzystać, by cieszyć się długą trwałością.

Materiały dostępne na rynku

Garaż blaszany

Jeżeli Twoje fundusze są mocno ograniczone, zwróć uwagę na garaż blaszany. Na rynku najczęściej wykorzystywana jest blacha ocynkowana. Oprócz ceny dużą zaletą jest łatwość montażu takiego garażu. Do głównych wad możemy zaliczyć to, że ciężko jest estetycznie dopasować go do projektu stojącego już domu. Dodatkowo garaż blaszany szybko ulega nagrzewaniu i traci temperaturę. Może więc mieć negatywny wpływ na akumulator samochodowy czy na chemię przechowywaną w garażu. Największym minusem garażu stalowego jest jednak podatność materiału na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Taki budynek nie ochroni samochodu np. w trakcie gradu czy gwałtownej burzy. Często garaże blaszane wykonywane są jako prowizoryczne, tymczasowe – łatwo je później zdemontować i sprzedać.

Garaż murowany

Na rynku dostępne są także garaże murowane, które najczęściej wykonuje się z betonu komórkowego lub garaże z płyt betonowych. To najbardziej trwałe rozwiązanie. Garaż murowany jest odporny na warunki atmosferyczne. W przypadku silnego wiatru czy gradobicia, Twój samochód będzie bezpiecznie zaparkowany. Taki garaż wymaga jednak otynkowania, ocieplenia, a także pokrycia dachu blachodachówką. Szukasz firmy, która wykona dla Ciebie projekt i budowę garażu? Sprawdź ofertę firmy Piotr: http://piotr.com.pl/

Garaż drewniany

Jeżeli zależy Ci na estetycznym wyglądzie, sprawdź projekty garaży drewnianych. Najczęściej dostępne jest drewno dębowe lub świerk syberyjski. Drewno z drzew liściastych jest odporne na wilgoć co stanowi dodatkowy atut tego materiału. Minusem może być z kolei konieczność odpowiedniej impregnacji.