Zastosowanie tulei

W ostatnim czasie sporym zainteresowaniem cieszą się tuleje zaciskowe. Tuleje montażowe wykorzystywane są do mocowania sprzęgła lub kół napędowych na osiach wału. Można śmiało powiedzieć, że tuleje rozprężne pracują czasami w bardzo niskich oraz wysokich temperaturach.

Zastosowanie tulei rozprężnych

Skrajne temperatury nie są żadnych problemem, ponieważ tuleje mogą pracować nawet przy 150 stopniach Celsjusza. Należy pamiętać, że tuleje wykonane z różnych materiałów można znaleźć w katalogach producentów podzespołów oraz komponentów do przemysłowych urządzeń. Wybór tulei jest niezwykle duży, dlatego nawet najbardziej wymagający klienci powinni być zadowoleni. Tuleje posiadają różne wymiary, moment skrętny, a także tolerancje. W tym artykule wyjaśnimy, czym dokładnie są tuleje rozprężne, a także podpowiemy, gdzie znalazły zastosowanie. Do sztywnego łączenia kół napędowych z wałem stosowane są tuleje rozprężno-zaciskowe. Warto dodać, że przy rozprężaniu elementu w kierunku promieniowym. Montaż przy użyciu zaciskania pierścieni to bez wątpienia cech charakterystyczna tego typu tulei. Nie trzeba nawet używać wpustu oraz rowka wpustowego do mocowania. Montaż jest szybki i bezproblemowy, podobnie jak demontaż.

Zalety stosowania tulei

Zaletą jest brak obowiązkowej obróbki specjalnej elementów. Precyzyjne ułożenie oraz pozycjonowanie względem wału nie jest potrzebne przy tulejach montażowych typu rozprężno-zaciskowego. W skrajnie niskich oraz wysokich temperaturach mogą pracować tuleje rozprężno-zaciskowe. Warto podkreślić, że temperatura może sięgać nawet 150 stopni Celsjusza. Tulejami stożkowymi określane są także tuleje montażowe typu Taper Bush. Są to tuleje z otworem cylindrycznym wewnętrznym z rowkiem na wpust. Przy tym modelu, również proste i szybkie jest mocowanie elementów obrotowych na osiach wału. Ważną zaletą tego rozwiązania jest łatwy montaż oraz demontaż tulei. W ten sposób można uniknąć przestojów w produkcji, które są niezwykle kosztowne. Duża wytrzymałość elementu jest kolejną zaletą tulei montażowych. Na uwagę zasługuje duży wybór gotowych elementów.

Przeczytaj więcej o zastosowaniu tulei na stroniehttps://elementymaszyn.com.pl/67-tuleje-rozprezno-zaciskowe