Poradnik

Hale stalowe – dlaczego konstrukcje ze stali?

Hale magazynowe znajdują się na szlakach logistycznych na obrzeżach niemal każdego większego miasta w Polsce, dlaczego jednak te budowane są głównie ze stali? Czym konstrukcje stalowe wyróżniają się na tle innych materiałów i co zwiększa ich przewagę?

Stal jest zdecydowanie najpopularniejszym materiałem budowlanym do konstrukcji przemysłowych, w tym magazynów. Ale dlaczego stal jest jednym z najpopularniejszych materiałów do budowy budynków przemysłowych i magazynów? Odpowiedź jest jasna, gdy weźmiemy pod uwagę zalety stali w porównaniu z innymi materiałami budowlanymi. Pod względem trwałości, kosztów, bezpieczeństwa i dostosowania nie ma lepszego materiału na magazyn lub budynek przemysłowy niż stal. 

Koszt stalowej hali magazynowej

Stal jako materiał budowlany oferuje najwyższą jakość w przystępnej cenie, zwłaszcza w przypadku dużych projektów, takich jak budowa kompleksów przemysłowych i magazynów, które posiadają olbrzymią powierzchnię, a także muszą być wysokie. Kiedy zestawimy ze sobą koszty budowy hali magazynowej drewnianej i stalowej, zarówno te krótkoterminowe, jak i długoterminowe, zakładające wytrzymałość materiału, koszty konserwacji, okaże się, że pierwszy wariant będzie stanowił ułamek ceny takiego budynku wykonanego z drewna.

Szybkość powstania hali stalowej

Budowa hali stalowej opiera się najczęściej na procesie prefabrykacji, który pozwala większość elementów przygotować jeszcze na hali produkcyjnej. Więcej na temat tego procesu na stronie http://metalservice.info.pl/hale-stalowe-krakow/. Sama budowa wobec tego sprowadza się do montażu hali na miejscu, dzięki czemu kilkukrotnie skraca się czas całej operacji, ale także ogranicza koszty związane z ekipą budowlaną, która nie musi być zatrudniona na wiele długich miesięcy.

Koszty eksploatacji hali

Należy przyjrzeć się początkowym kosztom budowy, ale także zwrócić uwagę na bieżące koszty utrzymania budynków stalowych. Magazyn stalowy jest łatwy w utrzymaniu, co oznacza, że ​​w przyszłości można uniknąć  dodatkowych i znaczących kosztów. W całym okresie eksploatacji budynku stalowego oszczędności na konserwacji mogą wynieść nawet dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych.

Odporność na czynniki atmosferyczne

Konstrukcje stalowe są odporne na wiele typowych problemów, które zagrażają trwałości i długowieczności budynków. Na przykład stal jest bardziej wytrzymałym rozwiązaniem, jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko naturalnych zagrożeń, w tym ognia, pleśni, gnicia, szkodników, obfitego śniegu, trzęsień ziemi i silnych wiatrów. 

Rozpiętość magazynu stali

Potrzebujesz wolnej rozpiętości, z dużą przestrzenią bez słupków, kolumn i słupów nośnych? W przeciwieństwie do budynków o konstrukcji szkieletowej drewnianej, które wymagają częstych słupów i kolumn, budynki stalowe pozwalają na znacznie większe otwarte przestrzenie wewnątrz. Im mniej masz słupów i belek nośnych, tym więcej możesz zmaksymalizować wykorzystanie powierzchni podłogi. Łatwiej jest również nawigować pojazdami i sprzętem w otwartym magazynie, co poprawia efektywność codziennych czynności.