Mechanika

Jak zadbać o bezpieczeństwo zawodnika podczas wyścigów rajdowych?

Wyścigi rajdowe należą do grupy sportów niebezpiecznych. Zawodnicy rajdowi narażeni są na wiele niebezpieczeństw, do których należy m.in. zderzenie z innymi zawodnikami, wypadnięcie z toru rajdowego, a także oczywiście dachowanie. W jaki sposób można maksymalnie jak to tylko możliwe, zwiększyć bezpieczeństwo kierowcy oraz pilota rajdowego? O tym w niniejszym materiale.

Zabezpieczenia indywidualne i zbiorowe

Zawodnicy biorący udział w wyścigach rajdowych doskonale zdają sobie sprawę, że ryzykują zdrowie a nawet życie. Czasem w ciągu jednej sekundy na torze może wydarzyć się coś absolutnie nieprzewidzianego, co może doprowadzić do niebezpiecznego wypadku. Dlatego też zapewnienie maksymalnej ochrony i bezpieczeństwa zawodnikom jest kwestią absolutnie priorytetową. W tym celu wyróżnia się indywidualne wyposażenie zabezpieczające zawodników, a także wyposażenie samochodu, które zwiększa bezpieczeństwo podczas rajdów.

Profesjonalne wyposażenie kierowcy rajdowego

Jeżeli chodzi o zabezpieczenia indywidualne, to mamy tutaj na myśli odzież zawodnika (kombinezon i bielizna) oraz takie środki ochrony indywidualnej, jak kask, rękawice oraz buty. Odzież oraz akcesoria muszą posiadać odpowiednią homologację FIA, w przeciwnym przypadku zawodnik nie zostanie dopuszczony do wyścigu. Produkty te muszą być stworzone z produktów niepalnych, gdyż podczas wyścigów może dojść do pożaru (np. po dachowaniu samochodu).

Bezpieczne wnętrze samochodu rajdowego

Pasy bezpieczeństwa oraz klatka bezpieczeństwa to najważniejsze elementy samochodu, które zwiększają bezpieczeństwo pilota oraz kierowcy rajdowego. Klatka ma na celu wzmocnić konstrukcję nadwozia i uniemożliwić zgniecenie pojazdu podczas wypadku i np. dachowania. Pasy bezpieczeństwa (szelki bezpieczeństwa) mocowane są w danym punkcie do wspomnianej klatki, dzięki czemu amortyzują i stabilizują kierowcę w czasie jazdy oraz w czasie wypadku. Podczas wyścigów rajdowych najczęściej stosuje się czteropunktowe lub sześciopunktowe pasy bezpieczeństwa.

W każdym samochodzie rajdowym musi znaleźć się również sprawnie działający system gaśniczy. Ryzyko wybuchu i pożaru jest podstawowym zagrożeniem, na jakie narażeni są zawodnicy rajdowi. Profesjonalny system gaśniczy podczas podczas pożaru rozprowadza środek gaszący do wnętrza samochodu oraz do silnika. Wyróżnia się dwa rodzaje systemów gaśniczych: mechaniczny oraz elektryczny, które można nabyć na w sklepie https://motorsport.2brally.pl/.

Wyścigi rajdowe to sport dostarczający adrenaliny oraz wielu emocji. Aby móc jak najdłużej i jak najbezpieczniej się nim cieszyć, koniecznie trzeba zadbać o zapewnienie bezpieczeństwa zawodnikom. Wyżej omówione wyposażenie stanowią absolutny niezbędnik, który musi zostać zapewniony przed rozpoczęciem jakiegokolwiek wyścigu.