Poradnik

Kolumny sygnalizacyjne – niezbędne urządzenia w zakładach pracy

By zapewnić pracownikowi odpowiednie bezpieczeństwo podczas pracy pracodawca musi zadbać o odpowiednio wyposażone miejsce  pracy oraz spełnić wymagane kryteria. Jednym z tego typu sprzętów są niezbędne kolumny sygnalizacyjne i wieże.

Wieże sygnalizacyjne i kolumny

Kolumny lub wieże sygnalizacyjne są wymagane w zakładach pracy, gdzie występują konstrukcje maszyn i zautomatyzowane linie produkcyjne, ze względu na konieczność sygnalizowania zagrożeń. Sygnalizacja świetlna w zakładach produkcyjnych ma za zadanie informować o stanie pracy maszyn. Ma to nie tylko zapewniać bezpieczeństwo ale i usprawniać i automatyzować procesy produkcyjne. Kolumny sygnalizacyjne informują nas za pomocą sygnałów dźwiękowych i wizualnych. Do obsługi maszyn i linii produkcyjnych wymagane są minimum dwa kolory sygnalizujące: zielony i czerwony. Wszystkie sygnały dźwiękowe i wizualne powinny być zgodne z polskimi normami.

Rodzaje kolumn sygnalizacyjnych 

Kolumny i wieże sygnalizacyjne mogą różnić się od siebie w zależności od ilości modułów optycznych i ich barwy, koloru obudowy, modułu dźwiękowego oraz długości dystansu. Wieża sygnalizacyjna WS-Ad to sygnalizator przeznaczony do stosowania w układach automatyki. Daje sygnały akustyczne i akustyczno-optyczne. Nad jej pracą musi czuwać człowiek, ponieważ nie posiada wbudowanego mechanizmu sterowania. Wieża sygnalizacyjna WS-Ad 230V różni się od poprzedniej jedynie tym, że jest przeznaczona do pracy w systemach zasilanych innym napięciem, a mianowicie: 230V AC 50 Hz. Wieża sygnalizacyjna TS-Ad to ulepszona wersja wieży WS-Ad. Zmienia się jedynie sposób sterowania wejściami wyzwalania sygnału alarmowego. Może mieć on dwa lub trzy kolory sygnalizacyjne. Kolumna sygnalizacyjna KS-Ad to urządzenie sygnalizujące za pomocą sygnałów optycznych i akustycznych. Stosowanie kolumn jest prawnie wymagane przy budowie maszyn, by informować pracowników o ich stanie i możliwych z tym związanych  zagrożeniach.

Więcej informacji na temat kolumn sygnalizacyjnych znajdziesz na stronie: https://w2.com.pl