drzwi
Poradnik

Jakie muszą być drzwi radiologiczne do pracowni RTG i szpitali?

Drzwi RTG to wyspecjalizowany rodzaj drzwi znajdujący zastosowanie w przestrzeniach, w których na skutek działań różnych urządzeń wytwarzane jest szkodliwe dla zdrowia promieniowanie gamma lub rentgenowskie. Drzwi radiologiczne, również pod taką nazwą znane są drzwi RTG, musi charakteryzować wytrzymała konstrukcja i wypełnienie, w którego skład wchodzą metale gwarantujące nieprzepuszczalność promieni rentgenowskich.

Drzwi RTG – z czego są wykonane?

Drzwi radiologiczne to tzw. drzwi płytowe – konstrukcja ich skrzydła jest zwarta, co sprawia, że na całej powierzchni są one nieprzenikalne. Dodatkowo drzwi RTG wyposażone są w profile metalowe, które mogą zostać wykonane ze stali lub ołowiu – to one gwarantują odporność i doskonałą izolację pomieszczenia wyposażonego w drzwi radiologiczne. Drzwi ołowiane, podobnie zresztą jak stalowe, wykonywane są z dużą precyzją i dokładnością – wymaga się od nich bardzo dużej szczelności, gdyż to ona gwarantuje bezpieczeństwo osób korzystających z powierzchni, w których zastosowanie drzwi RTG jest niezbędne. Do wykończenia drzwi RTG stosowane są okleiny HPL lub CPL. To właśnie dzięki nim drzwi radiologiczne mogą zostać doskonale dopasowane do charakteru i stylu wnętrz, w których się znajdują.

Drzwi radiologiczne – gdzie są wykorzystywane?

Drzwi radiologiczne wykorzystywane są we wszystkich przestrzeniach, w których przebywające osoby są narażone na kontakt z promieniami rentgenowskimi lub promieniami gamma. Oznacza to, że drzwi radiologiczne znajdują się zarówno w pracowniach RTG, placówkach medycznych takich jak przychodnie, jak i w szpitalach czy też gabinetach weterynaryjnych. Drzwi RTG wykonane mogą zostać w różnych wariantach – mogą to być drzwi przesuwne lub uchylne, co umożliwia dopasowanie ich do charakteru przestrzeni , w której mają się znaleźć. Niezwykle istotną, jeżeli chodzi o drzwi radiologiczne, jest pamięć o tym, że ich właściwości ochronne dopełniają przystosowane do nich ościeżnice. Koniecznym jest by drzwi RTG zamontowane zostały na ościeżnicach o właściwościach radiologicznych – w innym przypadku nie spełniają one swojej funkcji.

Drzwi ołowiane o właściwościach radiologicznych w ofercie BKT-System

Radiologiczne drzwi ołowiane dostępne są w ofercie producenta drzwi i ościeżnic BKT-System. Producent drzwi BKT-System oferuje najwyższej jakości drzwi wewnętrzne – od technicznych poprzez specjalistyczne – do najróżniejszych przestrzeni i wnętrz. W ofercie BKT-System dostępne są drzwi ołowiane, które doskonale spiszą się w placówkach medycznych, szpitalach a także pracowniach rentgenowskich. Sprawdź czym wyróżniają się drzwi radiologiczne BKT-System na stronie https://www.bkt-system.com.pl/drzwi-rtg/.