używana przyczepa samochodowa
Poradnik

Obowiązkowe wyposażenie przyczepy samochodowej

Przyczepa samochodowa to pojazd do przewożenia ciężkich i wielkogabarytowych  przedmiotów. Szczególnie tych, które trudno byłoby zmieścić w bagażniku samochodowym.

Bez względu na to, czy korzystamy z przyczepy samochodową dla celów zarobkowych, czy też okazjonalnie wtedy gdy musimy przewieźć większy ładunek z miejsc do miejsca w każdym przypadku warto pomyśleć o doposażeniu przyczepy.

Podstawowe elementy wyposażenia

Większość przyczep (szczególnie tych nowych) jest doposażona w podstawowe elementy. Światła, lampy, kierunkowskazy, nowe opony, czy plandeki. Jednak nierzadko bywa tak, że przy zakup używanej przyczepy wymaga zakupu dodatkowego wyposażanie. Wiadomo przyczepy używane sprzedawane są w różnym stanie możliwe, że na początek przyjdzie nam wyposażyć przyczepę w nowe opony lub nowe lampy. Dlatego też przed zakupem zarówno nowej przyczepy jak i tej z drugiej ręki warto sprawdzić jakie elementy doposażenia będziemy musieli dokupić. 

To przyczepa samochodowa mieć powinna!

Są elementy wyposażenia bez których właściciele mogą się obejść a są takie o, które muszą zadbać. Bowiem niektóre elementy stanowią obowiązek, który reguluje prawo. Jak wiadomo do ruchu drogowego mogą być dopuszczone jedynie pojazdy które posiadają odpowiednie oświetlenie. Nie inaczej jest w przypadku przyczepy samochodowej, musi ona posiadać podstawowy zestaw oświetlenia. W jego skład wchodzą przede wszystkim światła postojowe, kierunkowskazy, światła stopu, odblaski boczne. Jeśli któregoś z tych świateł przyczepka nie ma na wyposażeniu nie zostanie dopuszczona do ruchu drogowego. Wyeliminowanie problemu braku oświetlenia pomoże zakup nowych lamp. Te są dostępne w każdym sklepie, który prowadzi sprzedaż części i akcesoriów do przyczep. Warto zainwestować chociażby w lampy ledowe do przyczepki, które nie tylko dobrze się prezentują ale dają doskonały efekt świetlny. Lampy ledowe do przyczepki dostępne w wielu wariantach znajdziesz tutaj: https://www.na-haku.eu/lampa-tylna-led-przyczepy-6-funkcji-neon-prawa.html

Oczywiście światła i lampy to nie jedyny element w który powinna być wyposażona przyczepa. Kolejnym istotnym elementem z prawnego punktu widzenia jest posiadanie w przyczepie prawidłowo działających hamulców. Ich stan przeważnie określa diagnosta na przeglądach. Jednak warto mieć na uwadze to czy przyczepa jest wyposażona w hamulec najazdowy, jest to bowiem kwestia naszego bezpieczeństwa na drodze.