maszyny dźwigowe
Poradnik

Podnośniki koszowe do prac wysokościowych

Chcąc wykonywać prace wysokościowe trzeba mieć w posiadaniu specjalistyczny sprzęt. Idealne i przydatne okazują się być podnośniki koszowe. Zapewniają nie tylko szybką pracę ale przede wszystkim pracę w bezpiecznych warunkach.

Firma nie musi obawiać się, że pracownik dozna urazu bądź uszczerbku na zdrowiu – praca na podnośniku koszowym według przepisów bhp jest zdecydowanie bardziej bezpieczna w porównaniu np. do prac na rusztowaniu.

Gdzie przydaje się podnośnik?

Narzędzi dźwigowych jest mnóstwo, do grupy specjalistycznych maszyn wysokościowych należy zaliczyć podnośniki nożycowe, dźwigi, zwyżki, podesty ruchome. Do dyspozycjo mamy również podnośnik koszowy samojezdny, podnośnik koszowy na przyczepie. Jednak najczęściej do prac wysokościowych wykorzystuje się podnośniki koszowe. Są to zdecydowanie najbardziej uniwersalne maszyny dźwigowe. Kosz w którym przebywa pracownik i wykonuje różne prace jest także jednym z elementów zabezpieczających. W podnośniku koszowym można wykonać dużo więcej prac niż na podnośniku nożycowym. Zwyżki koszowe mogą wynieść pracownika nawet na kilka metrów i mają dużą moc udźwigu. Dzięki nim nie tylko pracownik pracuje na dużych wysokościach ale z powodzeniem ma możliwość przeniesienia również dodatkowego osprzętu bądź materiałów budowlanych.

Dźwigi i podnośniki są wykorzystywane wszędzie tam gdzie wykonywane są prace montażowe, konserwacyjne, remontowe. Tam gdzie dostęp przez wysokość jest znacznie utrudniony. Choć wielu uważa, że podnośniki są wynajmowane tylko przez firmy, nie jest to prawda, coraz więcej zainteresowanych jest klientów indywidualnych, którzy decydują się na wynajem podnośnika by wykonać przykładowo drobne prace remontowe przy swojej posesji.

Ważne: Chcąc wynająć podnośnik dla własnego użytku musimy pamiętać, że do jej obsługi konieczny jest operator. Zatem musimy albo wynająć zwyżkę z operatorem bądź zatrudnić do przeprowadzenia prac wykwalifikowanego pracownika bez względu na to czy jest to podnośnik koszowy samojezdny czy podnośnik koszowy na przyczepie. 

Firma usługowa w której możesz skorzystać z wynajmu podnośnika na Śląsku – www.dzwigi-laziska.pl/uslugi-dzwigowe-slask.html