Instalacje Mechanika Poradnik

Wentylacja przemysłowa i jej znaczenie

Obiekty przemysłowe to miejsca w których zazwyczaj wytwarzane są toksyczne cząsteczki unoszące się w powietrzu. Są to niewątpliwie niebezpieczne chemiczne pyły i inne szkodliwe opary.

Aby złagodzić skutki zanieczyszczonego powietrza należy zainstalować odpowiednią wentylację przemysłową. Krótko mówiąc, wentylacja przemysłowa usuwa złe powietrze i zastępuje je świeżym powietrzem z zewnątrz.

Wentylacja jest niezbędną częścią każdego obiektu przemysłowego, który będzie wytwarzał szkodliwe zanieczyszczenia powietrza w ograniczonej przestrzeni, w której przebywają i pracują pracownicy. Ten typ wentylacji nie tylko czyści powietrze, ale także pozwala na lepszą kontrolę temperatury i co więcej zmniejsza ryzyko pożaru w obiekcie.

Metody wentylacji przemysłowej

Istnieją  jednak metody wentylacji przemysłowej stosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracownikom. Gdy poziom zanieczyszczenia jest wysoki, zwykle stosuje dedykowane systemy wentylacyjne. System ten wymaga pewnych wstępnych kosztów instalacji samych przewodów oraz systemów wentylacyjnych. Zazwyczaj duże wentylatory są montowane na ścianach i sufitach, aby dawać dopływ do świeżego powietrza. Ta metoda nie wymaga wielu czynności konserwacyjnych, co czyni ją doskonałym prawie bezobsługowym rozwiązaniem.

Jakie znaczenie ma wentylacja?

W każdym zakładzie pracy zwłaszcza w halach produktowych czy przemysłowych stężenie zanieczyszczonego powietrza jest większe niż w innych miejscach pracowniczych. Praca w zanieczyszczonym pomieszczeniu bez dopływu świeżego powietrza ma związek z naruszeniem zasad bhp.

Nie wspominając już o kwestie czysto zdrowotnej, praca w zanieczyszczonym miejscu może mocno odbić się na zdrowiu pracowników. W konsekwencji mogą oni stać się mniej wydajni i podatni na różnego typu infekcje i choroby dotyczące układu oddechowego. Każdy pracodawca ma bowiem obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczeństwo i higienę pracy. Bowiem praca w miejscu o słabej jakości powietrza jest niebezpieczna i staje się zagrożeniem dla zdrowia.